“HAYIR”da ısrar edenler katlanarak büyüyecek-Sezen Özkan*

Hayırda ısrar edenler katlanarak büyüyecek ve onlar yenilmeye devam edecekler.
Çünkü halkın iradesi zindanlara sığmaz!

 

16 Nisan akşamı beklenen oldu. Hayırın gücü öyle korkuttu ki önceden hazırlanmış planlar devreye sokuldu, çalanlar yine çalmaya devam etti. Susanlar, göz yumanlar , iki cümleyi biraraya getiremeyenler yalanlarına devam ettiler.
Hayır bitmedi daha yeni başlıyor diyerek Kadıköy’de, Beşiktaş’da toplanan halkın haklı direnişi doldurdu meydanları. Her sokakta yeni birileri karşıladı. Tıpkı seçim öncesi sokak sokak kapı kapı gezilerek örülen dayanışmanın ruhuyla haykırıyorduk. Sesleri duydukça aklımızda aynı şey vardı. Fısıltılarla başlayan aynı gezi gibi cümlesi. Çavbella şarkısıyla geziyi hatırlamaya hayırın gücüyle hatırlatmaya devam ettik. Tenceresini, tavasını alan attı kendini sokağa. Çünkü biliyordu herkes hayırın haklı zaferini. Onlar kaybettiklerini bizler de kazandığımızı biliyorduk. Tenceremizle tavamızla bitmeyen çığlığımızla dolduruyorduk her yeri. Camlara çıkan teyzeler gözleri umut dolu sokakları terketmeyin çocuklar, umudumuzsunuz diyerek bizlere sesleniyorlardı. Belki evde zor yürüyordu ama sokağın sesine hayırın sesine dayanamayan yaşlı teyzem camdan minik bir el sallamayla Hayır daha bitmedi sözünü bizlere tekrar tekrar hatırlatıyordu. Gülen gözlerde tek bir gerçek vardı: Evet meşru değildir. Hayır biz kazandık.

 
İlk günün akşamı sözleştiğimiz gibi 17 Nisan akşamı onbinler vardı meydanlarda. İstanbul, Ankara, İzmir’den sonra Konya, Kocaeli, Adana da da hayırın sesi büyümeye devam etti. On binler YSK’nın usulsüzlüklerine karşı çıkarak hayırına sahip çıkmaya devam etti. Vazgeçmek yoktu haklı direnişimiz gün be gün büyüyecekti.
18 Nisan akşamı ise kadınlar olarak Kadıköy’deydik. Sokak sokak, kampüs kampüs ördüğümüz ‘Kadınlar Birlikte Güçlü’ kampanyamızla hayırın öncüsü olan biz kadınlar; yasaklı meydanları aşan, sokakları özgürleştiren, tecavüz yasasına hayır diyerek geri çektirten haklı irademizle hayırın hayır demek olduğunu tekrar hatırlatmak için yine sokaklardaydık. Hayatlarımıza bedenlerimize saldıranlara karşı tüm hayırlarımızla birlikte kahkahalarımızla zılgıtlarımızla meydanları mora boyadık hep beraber haykırdık:
‘Kadınların hayırı biter mi sandın?
Hayır! Kabul etmiyoruz.’
Peki ya sonrası ?

 
16 Nisan gecesinden beri sokakları terk etmeden HAYIR’ına sahip çıkanlara yönelik 19 nisan sabahı operasyon düzenlendi hem de gülünç bir gerekçe göstererek:”‘Evet’ sonucunun meşru olmadığına ilişkin propaganda yapılması”. Kaybettiklerini biliyorlardı ve  o yüzden saldırmaya devam ettiler. Bizler kampüslerimizden sokaklara ördüğümüz hayırlarımızla mahalle mahalle taşıdığımız umudumuzla anlatmaya devam ettik.
#HayırımaDokunma diyerek baskılara gözaltılara boyun eğmedik. Memleketin yarısının iradesini hiçe sayan hukuksuzluklara karşı yine aynı inancımızla Hayır Korkmuyoruz, mücadeleye devam dedik. Hayırın sesini kısmaya çalışanlara karşı daha da gür bir sesle  meydanlardan tekrar haykırdık.

 
21 Nisan’da İstanbul’dan arkadaşlarımızın serbest kaldığı haberini alırken İzmir’deki arkadaşlarımız için tutuklama kararı verildi. Memleketin onurlu gençliğini, barış için eşitlik özgürlük için mücadele eden, tek adama hayır diyen üniversitelileri tutuklayanlar bilmiyorlardı: Duvarlarınız onlara vız gelir vız !

 
Bizler bugün Kadıköy’de İstanbul Hayır Buluşması’nda Şaşkınbakkal’da olacağız. Hayır demeye devam edeceğiz!
Hayır diyen üniversiteliler sokaklarda, caddelerde, meydanlarda , kampüslerde gözaltılara boyun eğmeden çalınan oylarına, HAYIR’ına sahip çıkmaya devam edecek.

 
Hayırda ısrar edenler katlanarak büyüyecek ve onlar yenilmeye devam edecekler.
Çünkü halkın iradesi zindanlara sığmaz!

*İstanbul Öğrenci Kolektifleri’nden

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Üniversiteliler YÖK’e Karşı Yine Alanlarda Olacak

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım’da her yıl üniversiteliler YÖK’ü, uygulamalarını protesto ediyor. Üniversiteliler bu yıl da YÖK’e karşı demokratik üniversite; eşit, parasız, nitelikli eğitim talepleriyle alanları Devamı

No Picture
Haberler

Belediye burslarının iptal edilmesine karşı İzmir’de protesto

Anayasa Mahkmesi’nin aldığı kararla öğrencilere verilen belediye burslarının kesilmesi ile birlikte İzmir’de Öğrenci Kolektifleri bir protesto eylemi gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası önünde toplanan öğrenciler, kriz koşullarında bursların kesilmesini protesto Devamı

No Picture
Haberler

4. Kolektif Yaz Kampı sona erdi

Öğrenci Kolektifleri’nin bu sene dördüncüsü düzenlenen gençlik kampı 10-16 Temmuz’da Balıkesir/Zeytinli’de gerçekleşti. 20’yi aşkın il ve 40’ı aşkın üniversiteden katılım gösteren Öğrenci Kolektifleri üyeleri kamp alanında paylaşım, eşitlik, yaratıcılık ve Devamı