16 Nisan’da daha önemli bir işimiz olamaz

16 Nisan’da yapılacak referandum için geri sayım başladı. Referanduma sayılı günler kalmışken anayasa teklifi meclise geldiğinden bu yana yapılan Hayır çalışmaları devam ediyor. Üniversitelerde kurulan Hayır meclisleri de hem üniversite içinde hem de kentlerde çalışmalarını sürdürüyor. İktidarın tüm baskısına rağmen yoğun emek ve enerji harcanarak yürütülen bu çalışmaların referandum sonuçlarına yapacağı etki 16 Nisan’da görülecek.
Son düzlüğe girilmişken referandumun kaderini belirleyecek toplumsal kesimlerin başında gençliğin geldiğinin altını çizmek gerekiyor. Yapılan anketlere göre seçmenin %17‘si sandığa gitmeyeceğini söylüyor. Gitmeyenlerin de %75′i sandığa giderse Hayır oyu vereceğini söylüyor. Sandığa gitmeyenlerin oranı üniversite öğrencilerine geldiğindeyse çok daha fazla. Üniversite öğrencilerinin %45‘i çeşitli gerekçelerle sandığa gitmeyi tercih etmiyor. Özetle üniversitelileri oy kullanmaya ikna etmek için yapılacak çalışmalar referanduma kalan az zamanda referandumun sonucunu önemli oranda etkileyecektir.

Sandığa gitmeyi düşünmeyen üniversitelilerin çeşitli gerekçeleri var şüphesiz. Bunların en başında “Bir oyla mı değişecek?”, “Zaten evet çıkacak.” gibi düşünceler geliyor. Oysa sandığa gitse çoğunluğu Hayır oyu kullanacak 6 milyon üniversiteli var. Bu durumun tüm sıra arkadaşlarımıza anlatılması, üniversitelilerin referandum sonucunu değiştirebileceğine ikna olması gerekiyor. Bu elbette yoğun bir emek ve bu konuda yaratılacak genel bir havaya ihtiyaç duymaktadır. Verilecek her Hayır oyu yukarıdan dönen siyasete üniversitelilerin müdahale etmesi anlamı taşıyor. 6 milyon üniversiteliyiz ve  sonucu biz belirleyebiliriz!

Yine üniversitelilerin sandığa gitmesinin önünde engel olarak gördükleri gerekçeler arasında ikametlerinin kayıtlı olduğu memleketlerine gidememek ve referandum tarihiyle sınav tarihlerinin çakışması geliyor. İlki için bir dayanışma seferberliğine girmek ve oy kullanacak üniversitelileri memleketlerine ulaştırmak oldukça önemli bir yerde duruyor. Sınav tarihlerinin referanduma uzak tarihlere alınması için üniversite yönetimlerine baskı yapmak da öyle.

Son olarak referandum günü verilen oyları korumanın gerekliliği herkesin malumu. Üniversitelilerin yapacağı müşahit ol çağrısı 16 Nisan referandumunda da karşılığını bulacaktır. Önümüzdeki günlerde üniversitelerde kampüs kampüs, amfi amfi yapılacak olan “oy ver” çağrısı memleketin geleceğini belirleyecektir. Bunun için yapılacak her çalışma, söylenecek her söz oldukça değerli ve gereklidir. Değiştirmek gençliğin elindedir. Değiştirmeye 16 Nisan’dan başlayalım! Unutmayalım 16 Nisan’da daha önemli bir işimiz yok!

 

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Üniversiteliler YÖK’e Karşı Yine Alanlarda Olacak

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım’da her yıl üniversiteliler YÖK’ü, uygulamalarını protesto ediyor. Üniversiteliler bu yıl da YÖK’e karşı demokratik üniversite; eşit, parasız, nitelikli eğitim talepleriyle alanları Devamı

No Picture
Haberler

Belediye burslarının iptal edilmesine karşı İzmir’de protesto

Anayasa Mahkmesi’nin aldığı kararla öğrencilere verilen belediye burslarının kesilmesi ile birlikte İzmir’de Öğrenci Kolektifleri bir protesto eylemi gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası önünde toplanan öğrenciler, kriz koşullarında bursların kesilmesini protesto Devamı

No Picture
Haberler

4. Kolektif Yaz Kampı sona erdi

Öğrenci Kolektifleri’nin bu sene dördüncüsü düzenlenen gençlik kampı 10-16 Temmuz’da Balıkesir/Zeytinli’de gerçekleşti. 20’yi aşkın il ve 40’ı aşkın üniversiteden katılım gösteren Öğrenci Kolektifleri üyeleri kamp alanında paylaşım, eşitlik, yaratıcılık ve Devamı