Üniversitede işi olmayanlar gidecek, biz kalacağız- Gül Gündüz*

Bugün, Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Kampüsü’nde bir araya gelenler, gelemeyip sosyal medyadan takip eden üniversitenin tüm unsurları bugün bir kez daha ‘Bu hocalar bizim hocalarımız’ dedi. Ömer Hoca’nın her türlü tehditlere rağmen üniversitelilerle birlikte ‘Burası bizim üniversitemiz sizin burada ne işiniz var’ diyerek suç işleyenlere hata yaptıklarını söylemesinden, Yücel Hoca’nın ve Hülya Hoca’nın sırılsıklam olana kadar en önde durarak bu üniversiteye yıllardır verdikleri emeği tekrarlamalarını, polisin tüm saldırılarına rağmen gitmeyen ihraç edilmiş hocalarımızı gördük 

Bugün Türkiye’nin dört bir yanından akademisyenler ve üniversiteliler tek bir slogan ile haykırdı: ‘Üniversiteleri teslim alamazsınız’.  Marmara’dan Cebeci’ye bugün birçok üniversitede cüreti ile ‘HAYIR’ diyenler akademiye umut olmaya devam ediyor.

Ülkenin dört bir yanında ihraçlarla üniversitenin demokrat, ilerici tüm öznelerini üniversiteden koparmaya çalışanlara 13 Şubat memleketin dört bir yerinde ders oldu. Her şeyin bittiğini düşünenler, umutsuzluğa kapılanlar bugünü yazsın bir kenara.  Uludağ’dan Ankara’ya, Marmara’ya Kocaeli’ ye, Dokuz Eylül’e  bu sesi kısamazlar. Bu umudu yok edemezler.

Bugün, Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Kampüsü’nde bir araya gelenler, gelemeyip sosyal medyadan takip eden üniversitenin tüm unsurları bugün bir kez daha ‘Bu hocalar bizim hocalarımız’ dedi . Ömer Hoca’nın her türlü tehditlere rağmen üniversitelilerle birlikte ‘Burası bizim üniversitemiz sizin burada ne işiniz var’ diyerek suç işleyenlere hata yaptıklarını söylemesinden, Yücel Hoca’nın ve Hülya Hoca’nın sırılsıklam olana kadar en önde durarak bu üniversiteye yıllardır verdikleri emeği tekrarlamalarını, polisin tüm saldırılarına rağmen gitmeyen ihraç edilmiş hocalarımızı gördük. Gözaltına alınan hocamızı ve arkadaşlarımızı bekleyen akademisyenler herkese birer birer sarıldı.

Bugün bizlere saldıranlar Kocaeli Üniversitesi’nin çok yakın geçmişine bakabilirler. Çünkü orada yine bugün karşılaştıkları manzaradan farklı bir durum yok. Geçtiğimiz sene bütünleme hakkını söke söke geri aldığımız gibi, hocalarımızı da geri alacağız.

İhraçları bize vız gelir, akademi dedikleri yer artık o yaptıkları binalara da kampüslere sığmıyor şimdi. İhraçlar ile yıldırmaya çalıştıkları akademi onlara ülkenin hiçbir yerinde biat etmeyeceğini söylüyor birer birer. Bu yaşananların üniversitenin sahiplerini yıldıracağını düşünenler Yücel Hoca’nın gülüşlerine baksınlar. Ne pişmanlık ne de üzüntü görecekler.

Hocalarımızı ihraç da etseler bizlere soruşturmalar ile bıktırmaya çalışsalar da buradayız, gitmiyoruz.

Cebeciden Beyazıt’a Marmara’dan Kocaeli’ne yaşananlar gösteriyor ki akademiden korkuyorlar. HAYIR’dan ne kadar korkuyorlarsa, eşit, özgür, laik bir ülke talebinden ne kadar korkuyolarsa yıllardır biat etmeyen kimliğiyle kendini kanıtlayan üniversiteden de o kadar korkuyorlar.

Korkmakta haksız değiller, bulunduğumuz her yerde HAYIR’ı haykırmaya, eşitliğin özgürlüğün laikliğin demokrasinin mücadelesini vermekten bir an olsun vazgeçmeyeceğiz.

Hocalarımız ihraç edildiğinde nasıl ki dönüp KODA’yı kurduysak nasıl ki üniversitenin dört duvar arasına sığmadığını kanıtladıysak üniversitelerimizi de aynı şekilde savunmaya devam edeceğiz. Bu provalar boşuna üniversiteliler yaşam alanlarını, savunmaya da hocalarıyla birlikte üniversitelerini savunmaya da hayır ı inançla ve inatla örgütlemeye devam edecek.

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Üniversiteliler YÖK’e Karşı Yine Alanlarda Olacak

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım’da her yıl üniversiteliler YÖK’ü, uygulamalarını protesto ediyor. Üniversiteliler bu yıl da YÖK’e karşı demokratik üniversite; eşit, parasız, nitelikli eğitim talepleriyle alanları Devamı

No Picture
Haberler

Belediye burslarının iptal edilmesine karşı İzmir’de protesto

Anayasa Mahkmesi’nin aldığı kararla öğrencilere verilen belediye burslarının kesilmesi ile birlikte İzmir’de Öğrenci Kolektifleri bir protesto eylemi gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası önünde toplanan öğrenciler, kriz koşullarında bursların kesilmesini protesto Devamı

No Picture
Haberler

4. Kolektif Yaz Kampı sona erdi

Öğrenci Kolektifleri’nin bu sene dördüncüsü düzenlenen gençlik kampı 10-16 Temmuz’da Balıkesir/Zeytinli’de gerçekleşti. 20’yi aşkın il ve 40’ı aşkın üniversiteden katılım gösteren Öğrenci Kolektifleri üyeleri kamp alanında paylaşım, eşitlik, yaratıcılık ve Devamı