Üniversite değilse kim, şimdi değilse ne zaman? – Sezen Özkan*

Tüm bu sesler hepimize tek bir cümleyi çağrıştırıyordu. Şimdi bir şeyler yapma zamanı. Üniversitemizi, hocalarımızı savunma zamanı

7 Şubat akşamı yeni bir KHK ile sarsıldık. Ankara başta olmak üzere birçok üniversiteden ihraç edilmişti akademisyenler. Listeleri hızlı hızlı karıştırırken Marmara üniversitesi hocaları çarptı gözüme. Dönemin başlangıcından beri özellikle de OHAL ile birlikte bir fısıltı dolaşmıştı Marmara’da. Büyük bir kıyım olacaktı. Yankılar cevabını bulmuş, bir gecede 23 akademisyen ihraç edilmişti yayınlanan KHK ile.

İhraç edilen hocalarımızdan hızlıca geldi mesajlar. Geçen yıl barışı yükseltmek için imzalamış oldukları “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi yine dillerindeydi. “Nihayet biz de atıldık.” diyen Hülya hocamızın “Boyun eğmeyeceğiz!” sözlerini, “Asla boyun eğmeyeceğim!” diye yineledi Yüksel hocamız. Bizlere derslerinde düşünmeyi, eleştirmeyi, sorgulamayı öğreten hocalarımızın dersleri boş olacaktı.

İhraçların ertesi günü Marmara’da farklı bir rüzgar esiyordu artık. İhraç kelimesi fısıltılarla değil, korkmadan, yüksek sesle konuşuluyordu. Sayılı anayasa hukukçularından olan İbrahim Kaboğlu’nun ihracı yankılanıyordu hukuk koridorlarında, tam da başkanlık ve yeni anayasa ile gidilen referandum sürecinde. Fen-Edebiyat Fakültesi’nin tüm faşist baskılarına, bilim düşmanlarına rağmen bir kadın olarak direnen Derya hocamız, sosyoloji öğrencilerinin sevilen yüzleri, bilimden yana tavizsiz duruşlarıyla konuşuluyorlardı Funda ve Leyla hocamız.

Tüm bu sesler hepimize tek bir cümleyi çağrıştırıyordu. Şimdi bir şeyler yapma zamanı. Üniversitemizi, hocalarımızı savunma zamanı.

Önce Haydarpaşa ve onu sırasıyla izleyen Göztepe ve Anadolu Hisarı kampüslerimizdeki ihraç edilen hocalarımız için dayanışma mesajlarıyla başladık. Çünkü gün seferberlik günüydü. Tek tek gittiğimiz kapılarda dillendirdik isteklerimizi. #HocamaDokunma hashtagi bir anda büyüttü bizleri. Özellikle siyasal öğrencilerinin Baran ve Yüksel Hoca için oluşturdukları köşeler umut oldu ve rüzgarı bizden tarafa estirmeye başladı. Öğrenciler coşkuluydu. Bizleri sıkıştırmaya, susturmaya çalışanlara inat üniversiteliler olarak derslerimizden mahrum kalmayacağımızın sözünü verdik ve Baran Alp Uncu hocamız ile dayanışma dersinin ilk örneğini yapmak için konuştuk. Havanın yağmurlu ve soğuk olmasına aldırış etmeden iradi bir şekilde dersimiz için alternatif bir yer ayarladık. Çünkü bizler çok iyi biliyorduk, üniversite durmazdı, üniversite susmazdı, üniversite teslim olmazdı.

Baran hocanın “Burada olmak çok değerli ve biz birlikte çok güçlüyüz.” diyerek başlattığı dayanışma dersinde toplumsal hareketler tarihini tartıştık. 70’lerden 80’lere, Gezi’ye ve şu anki ihraçlara kadar olan süreci tartıştık ve Baran Hoca gibi diğer ihraç edilen hocalarımızla birlikte dayanışma derslerini büyütmeye karar verdik.

Siyasaldan söz alan bir arkadaşımızın “KHK’yı tanımıyoruz, mücadelemize devam edeceğiz!” sözleri hepimizi güçlendirerek aslında bir örnek olan dayanışma dersiyle neler yapabileceğimizi bizlere gösterdi.

Tam her şey bitti diyorken, umudun ateşlediği kıvılcımların büyüyerek ‘Nasıl kazanılır?’ı anlattığı artık bizler için apaçık bir gerçek ve şimdi sıra gençliğin gücünü göstermekte.

Tek adamın savaş çığırtkanlığı karşısında barışın sesini memleketin dört bir yanına taşıyan hocalarımız, başkanlık düşü peşinde kıyımlara sığınan Tek Adam’a karşı umudu kuşatıyor, akademinin dört bir yanına…

*Marmara Üniversitesi

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Üniversiteliler YÖK’e Karşı Yine Alanlarda Olacak

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım’da her yıl üniversiteliler YÖK’ü, uygulamalarını protesto ediyor. Üniversiteliler bu yıl da YÖK’e karşı demokratik üniversite; eşit, parasız, nitelikli eğitim talepleriyle alanları Devamı

No Picture
Haberler

Belediye burslarının iptal edilmesine karşı İzmir’de protesto

Anayasa Mahkmesi’nin aldığı kararla öğrencilere verilen belediye burslarının kesilmesi ile birlikte İzmir’de Öğrenci Kolektifleri bir protesto eylemi gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası önünde toplanan öğrenciler, kriz koşullarında bursların kesilmesini protesto Devamı

No Picture
Haberler

4. Kolektif Yaz Kampı sona erdi

Öğrenci Kolektifleri’nin bu sene dördüncüsü düzenlenen gençlik kampı 10-16 Temmuz’da Balıkesir/Zeytinli’de gerçekleşti. 20’yi aşkın il ve 40’ı aşkın üniversiteden katılım gösteren Öğrenci Kolektifleri üyeleri kamp alanında paylaşım, eşitlik, yaratıcılık ve Devamı