“Hayır daha bitmedi” diyen üniversiteliler 1 Mayıs’ta sokaklardaydı

Hayır daha bitmedi, biz kazandık diyen üniversiteliler 1 Mayıs’ta sokakları doldurdu

Eskişehir
Eskişehir’de Espark AVM önünde toplanan üniversiteliler Sıhhıye meydanına yürüyüşe geçtiler. Alkış, ıslık, düdük ve davul zurna eşliğinde ‘Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor’, ‘Hayır Kazandı, YSK çaldı.’  ve Gündoğdu marşı eşliğinde yürüyüşe devam etti. Üniversiteliler alana girmeden önce İsyan koşusu gerçekleştirdiler. Miting halaylarla devam etti.

İzmir
İzmir’de Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan üniversiteliler ellerinde tutuklanan arkadaşlarının fotoğraflarının olduğu pankartla Gündoğdu Meydanına yürüdüler.

Bursa

Bursa’da üniversiteliler “HAYIR geleceğimizi ve umutlarımızı çaldırmayacağız!” diyerek 1 Mayıs’ta alanlardaydı.

Zonguldak

Karabük ve Zonguldak’taki üniversiteliler tüm coşkusuyla, isyanıyla 1 Mayıs’ı kutladılar.

Muğla
Muğla’da üniversiteliler saat 10:00’da Migros önünden başlayan yürüyüş sonrası 1 Mayıs’ı Sosyal Alan Merkezi’nde kutladı. Kutlamada “Yaşasın 1 Mayıs”,“Hayır daha bitmedi” sloganları atıldı. Kutlamalar halaylarla devam etti.

Ankara

Pankartlarla, dövizlerle, balonlarla renkli bir kortej oluşturan üniversiteliler Dikimevi’nden Kolej Meydanı’ndaki miting alanına yürüdüler.

Ankara Üniversitesi bileşenleri 1 Mayıs’ta üniversite kortejinde buluştu

İstanbul

“Hayır, geleceğizi de umutlarımızı da çaldırmayacağız” diyen üniversiteliler İstanbul’da 1 Mayıs’ı coşkuyla kutladılar

Trabzon

Trabzon’da 1 Mayıs için Tedaş Yokuşunda saat 12.00 da toplanmaya başlayan üniversiteliler  “HAYIR! Geleceğimizi ve umutlarımızı çaldırmayacağız!” pankartı ile hukuk öğrencileri cübbeleriyle, tıp öğrencileri önlükleriyle, mühendisler baretiyle yürüdü. “Hayır Bitmedi Daha Yeni Başlıyor!”, “Üniversite Burada Emekçinin Yanında!” “Karadeniz İsyanı Umut Olacak!” sloganları atarak alana giriş yaptılar. Alanda halaylar, horonlar oynanarak 1 Mayıs coşkuyla kutlandı.


Antalya

Antalya’da üniversiteliler “Umut gençlikte gençlik sokakta! Diktatörü yıkacağız!” yazılı pankartları miting alanına alınmamasına rağmen alanları doldurdu. Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen üniversiteliler, alana “Eşitliğin, özgürlüğün, laikliğin ülkesini kuracağız!” yazılı pankartla girdi.

Konya
Konya’da 1 Mayıs kutlamalarına üniversiteliler Kılıçarslan Kent Meydanı’nda toplandı. Kutlamalarda yapılan konuşmalarda OHAL ve çıkarılan kanun hükmünde kararnameler eleştirildi.

Çorum
Çorum’da üniversiteliler miting alanına isyan koşusuyla girdiler. Alanda konuşmaların ardından müzikler eşliğinde halay çekildi.

Mersin

Mersin’de coşkuyla kutlanan 1 Mayıs’a üniversitelilerin de katılımı yoğundu.

Tarsus
Tarsus’da üniversiteliler geleceğimizi ve umutlarımızı çaldırmayacağız pankartı ile 1 Mayıs alanındaydı

Adana

Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’ndan başlayıp Uğur Mumcu Meydanı’na kadar süren yürüyüşte Üniversiteliler ‘’Parasız eğitim, tek yol Devrim’’ , ‘’Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek’’ , ‘’Ferman devletin , üniversiteler bizimdir ! ‘’ , ‘’Hayır daha bitmedi, mücadele sürüyor’’ sloganlarıyla Üniversite Kortejindeydi. Ardından alanda ki halaylar ve sloganlar eşliğinde program sonlandırıldı.

Çanakkale
Çanakkale’de “Üniversitenin Hayırı AKP’yi yenecek pankartıyla yürüyen üniversiteliler Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Konuşmaların ardından miting alanında DİNA müzik grubu sahne aldı.

Kocaeli
Kocaeli’de Sabri Yalım Parkında buluşup miting alanına yürüyen üniversiteliler alana isyan koşusuyla girdiler. Alanda Gezi’de hayatını kaybedenler adına saygı duruşu gerçekleştirildi.

Edirne

Üniversiteliler miting alanına isyan koşusuyla girdiler. Trakya Kolektif, İzmir’de tutuklanan arkadaşlarını da 1 Mayıs’ta unutmadı.

Samsun

OMÜ öğrencileri üniversite kortejiyle alanı renklendirdi. 1 Mayıs alanında şarkılarla, horonarla, halaylarla coşan üniversiteliler, ‘Hayır geleceğimizi ve umutlarımızı çaldırmayacağız’ pankartı ile yürüdü. Yürüyüşte şaibeli seçime vurgu yapan sloganlar atılırken Soma’da katledilen işçiler, Atakum’da bir gün önce cami inşaatında hayatını kaybeden işçiler, gezi şehitleri de unutulmadı. Sık sık demokratik üniversite taleplerini tekrarlayan üniversiteliler isyan koşusu ile alana renk kattı.

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

Üniversiteliler YÖK’e Karşı Yine Alanlarda Olacak

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım’da her yıl üniversiteliler YÖK’ü, uygulamalarını protesto ediyor. Üniversiteliler bu yıl da YÖK’e karşı demokratik üniversite; eşit, parasız, nitelikli eğitim talepleriyle alanları Devamı

No Picture
Haberler

Belediye burslarının iptal edilmesine karşı İzmir’de protesto

Anayasa Mahkmesi’nin aldığı kararla öğrencilere verilen belediye burslarının kesilmesi ile birlikte İzmir’de Öğrenci Kolektifleri bir protesto eylemi gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası önünde toplanan öğrenciler, kriz koşullarında bursların kesilmesini protesto Devamı

No Picture
Haberler

4. Kolektif Yaz Kampı sona erdi

Öğrenci Kolektifleri’nin bu sene dördüncüsü düzenlenen gençlik kampı 10-16 Temmuz’da Balıkesir/Zeytinli’de gerçekleşti. 20’yi aşkın il ve 40’ı aşkın üniversiteden katılım gösteren Öğrenci Kolektifleri üyeleri kamp alanında paylaşım, eşitlik, yaratıcılık ve Devamı